Drahé kovy se využívají v medicíně, kosmonautice nebo v elektrotechnice. Oproti jiným komoditám tedy mají výhodu v tom, že jejich hodnotu určuje poptávka a nikoliv politika. A vzhledem k rapidně klesajícím zásobám kovů poptávka roste a s ní i cena.

Výhodnost investice do drahých kovů dokazuje vývoj její ceny za posledních 20 let (1). Zatímco v roce 1992 stála unce zlata 332,9 amerických dolarů, v roce 2012 to bylo 1 657,3 dolarů. I cena stříbra roste. Před dvaceti lety stála 3,7 dolarů, loni téměř 30 dolarů. Výsledné zhodnocení je přibližně 6 % ročně u zlata a 8,5 % u stříbra. Při zachování poměru půl na půl u držených kovů je tedy v posledních dvaceti letech zhodnocení asi 7,25 % ročně.

Výhodnost investice do drahých kovů si začínají uvědomovat například i privátní investoři v Číně, kteří tam mohou vlastnit zlato teprve několik let (2). Mezinárodní investiční společnosti proto předpokládají, že tamější poptávka brzy stoupne o 150 %.

Investice do drahých kovů je také jedna z nejméně rizikových z hlediska externích faktorů, kdy každý člověk může uskladnit své zlato či stříbro mít doma v trezoru a čekat na správnou chvíli vhodného prodeje a následného zisku. Nebo je uschovat pro budoucí generaci. Zlato je navíc chráněno proti inflaci, což představuje jistotu i v době finanční krize a možnost obchodovat s ním kdekoliv ve světě.

Investice do drahých kovů je tak v současné době vhodným prostředkem k diversifikaci investičního portfolia. Není tak riziková jako investice do akcií a cenných papírů, ale zároveň je u ní předpoklad zajímavého vývoje vzhledem k současným možnostem těžby a poptávky po drahých kovech.

Proto společnost DataLife nově díky spolupráci s německou společností Auvesta Edelmetalle AG nabízí svým klientům možnost investice do drahých kovů zlata a stříbra. Lidé, kteří se prostřednictvím společnosti DataLife takto rozhodnou pro investici do drahých kovů, mají několik možností, které se odvíjí od toho, co od této investice očekávají. Mohou se rozhodnout pro zlato, stříbro nebo pro obojí a poměr uzpůsobit očekávanému výsledku. „Zakoupené zlato či stříbro si mohou nechat uložit ve vysoce zabezpečených trezorech společnosti Auvesta, nebo si je nechat doručit a uskladnit sami,“ vysvětluje Jaromír Klouda, poradce společnosti DataLife. Klienti navíc mají možnost okamžitého nákupu a prodeje za aktuální ceny díky zabezpečenému online přístupu k depozitu.