Hypotéka

Cesta k vašemu vlastnímu bydlení

Toužíte po vlastním bydlení? Jste si jistí, že měsíční splátky hypotéky zvládnete? Pak neváhejte. Hypoteční úvěr patří mezi zdravé půjčky. Pokud navíc minimalizujete riziko nenadálého výpadku příjmu kvalitním pojištěním, je pro vás takový závazek i výrazně bezpečnější.

Náklady na pronájem se v dnešní době prakticky rovnají splátkám úvěru. Za bydlení tak v obou případech utratíte měsíčně téměř stejně, jen s tím rozdílem, že v případě hypotéky se na konci stáváte šťastným majitelem vaší vlastní nemovitosti.

Váháte, protože se vám celý proces zdá složitý? Nevíte, jakou finanční instituci zvolit, nebo se obáváte, že banka vaši žádost o úvěr odmítne? Od toho jsme tu my. Rádi vám se vším nejen poradíme, ale hlavně pomůžeme. Na cestě k vlastnímu bydlení vás provede jeden z našich zkušených hypotečních poradců. Projde s vámi celým procesem od první konzultace až do chvíle předání klíčů k vašemu novému bytu či domu. S námi ušetříte nejen peníze, ale také spoustu času a stresu.

Hypoteční kalkulačka

Porovnání hypoték od různých bank

V oblasti úvěrů spolupracujeme se společností GOLEM FINANCE s.r.o., samostatným zprostředkovatelem registrovaným u ČNB.

Hypoteční kalkulačka

Proč se vám při výběru hypotéky vyplatí spolupracovat s DataLife:

  • Veškeré naše služby jsou vám k dispozici po celou dobu spolupráce.

  • Můžeme se potkat osobně i online, termín a místo schůzky si určíte vy.

  • Získáte osobního poradce, který vám nejen poradí, ale může i pomoci s realizací.

  • Spolupracujeme téměř se všemi finančními ústavy v České republice a velmi dobře se orientujeme v aktuální nabídce úvěrů na bydlení.

  • Připravíme pro vás porovnání nabídek a společně vybereme tu pravou.

  • Nemusíte sami obcházet jednotlivé finanční ústavy. Pomůžeme vám vybrat tu správnou banku a společně ji oslovíme.

  • Pomůžeme vám shromáždit potřebné podklady a žádosti, vyplníme je s vámi a vyřešíme komunikaci s bankou.

  • Koupí nemovitosti naše podpora ovšem nekončí, ba naopak, pomůžeme s pojištěním, vinkulacemi a ostatními potřebnými kroky.

  • A když se přiblíží období fixace, můžete s námi počítat i při jednání o nových podmínkách s bankou, nebo přefinancování k jinému ústavu s výhodnější sazbou.

Hypoteční poradna

Hypotéka je střednědobý nebo dlouhodobý úvěr, který lidem poskytuje možnost pořídit si vlastní bydlení. K zajištění hypotečního úvěru nejčastěji slouží přímo samotná nemovitost, jejíž koupi s jeho pomocí nový majitel financuje.

Pokud zvažujete hypotéku, měli byste se nejprve rozhodnout, jestli chcete stavět, rekonstruovat nebo kupovat. Individualizované nabídky bankovních ústavů se liší a obvykle platí, že každý z nich vám dokáže nabídnout v některých oblastech zajímavější podmínky. Proto se vám vyplatí si hned na začátku velmi dobře promyslet, jaké faktory jsou pro vás méně důležité a na čem vám naopak záleží nejvíc.

  • Jakou výši splátky můžete dlouhodobě unést
  • Jakou délku fixace (jistotu, že vám banka nezvýší úrokovou sazbu) preferujete
  • Jak odhadujete výši vašich nákladů na několik dalších let dopředu

Jedním ze základních kritérií, které si musíte před výběrem hypotéky zvolit, je délka jejího splácení. Mnoho lidí představa dlouhodobého dluhu děsí, proto si u svého úvěru chtějí nastavit nejkratší možnou splatnost, aby mohli bance peníze co nejdříve vrátit. Často i na úkor toho, že jejich aktuální splátka bude vysoká. Ne vždy se přitom jedná o nejrozumnější volbu. Nejdůležitějším kritériem totiž není délka splácení, ale hlavně jeho flexibilita, která vám v případě potřeby poskytne dostatek „únikových cest“.

Když si zvolíte krátkou splatnost, zavazujete se k vrácení prostředků v krátkém časovém horizontu, tudíž i k placení vysoké pravidelné splátky. To ve chvíli podpisu smlouvy nemusí představovat problém. Měli byste ale vždy myslet na to, že se vaše situace v průběhu let může i radikálně změnit. Ať už začnete podnikat, měníte zaměstnání, potkají vás zdravotní nebo jakékoliv jiné potíže, vaši vysokou splátku budete muset bance posílat bez úlevy dál.

Pokud se rozhodnete vypůjčené peníze vracet v dlouhém horizontu, vaše splátka bude nižší a umožní vám zůstat v klidu, i když vás potká nějaká nepředvídaná událost. Na první pohled to možná vypadá, že tak bance přeplatíte výrazně víc. Nezapomeňte ale, že existují způsoby, jak si můžete svůj dluh sami regulovat.

Bankovní ústavy dnes nabízejí systém mimořádných splátek, kterými si bez jakýchkoliv nákladů navíc zkrátíte celý váš závazek, nebo snížíte pravidelnou měsíční splátku. Vždy jednou za 12 měsíců můžete mimořádnou splátkou ve výši až 25 % z původní částky úvěru umořit část vašeho dluhu. Když se náhodou stane, že se úroková sazba vaší hypotéky ocitne pod úrovní inflace, dokonce se vám vyplatí mimořádnou splátku nevyužít a s vašimi volnými prostředky pracovat jinak. Například je rozvíjet v investicích a tvořit si rezervu pro případné budoucí využití, nebo peníze v čase zhodnocovat a v budoucnu umořit o to větší díl závazku.

„To, že dnes pobíráte vysoký příjem, ještě neznamená, že nemohou nastat chudší období, kdy vám přijde nižší splátka vhod. Ta vám také poskytuje svobodu rozhodovat se o vašich penězích podle momentálního uvážení a hlavně aktuálních potřeb. Když vám prostředky nechybí, máte vždy v den výročí uzavření smlouvy možnost váš dluh snížit mimořádnou splátkou. Finance si také můžete ponechat a naložit s nimi, jak uznáte za vhodné, třeba je investovat. Nízká splátka vám dává větší klid a jistotu, že vaše závazky uhradíte vždy řádně a včas, zatímco váš volný kapitál můžete v dlouhodobém časovém horizontu rozvíjet a mnohdy na něm také vydělat výrazně více, než kdybyste peníze vložili do hypotéky. Když pak budete chtít váš závazek doplatit o několik let dříve, s dostatkem finančních rezerv to lze bez problémů udělat, aniž byste se museli vzdát dlouhodobého pocitu pohody, bezpečí a jistoty,“ vysvětluje Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Hypotéční úvěr je běh na dlouhou trať. Vaše splátka by proto měla být nastavená rozumně a ne příliš vysoko s ohledem na váš příjem. Pokud toužíte po bydlení, které je finančně nad vaše síly, a říkáte si, že se potom dokážete uskrovnit, vyplatí se vám hned si to nanečisto vyzkoušet.

Nasimulujte si celou situaci v reálu již nyní a okamžitě budete mít o všem jasnější představu. Odložte si každý měsíc celou sumu budoucí splátky (nebo rozdíl mezi současnými a budoucími navýšenými výdaji na vyšší platbu) třeba na spořicí účet a za žádných okolností na tyto peníze nesahejte. Tak snadno zjistíte, jaké měsíční výdaje vás s novou hypotékou čekají, a jak se s takovým závazkem doopravdy žije. Možná se díky tomu vyhnete rozhodnutí, které by vám jednou mohlo „zlomit vaz“.

„Pokud si předem zkusíte hypotéku splácet nanečisto na váš spořící účet, budete následně ve výrazně větším klidu. Protože po podpisu hypoteční smlouvy se váš nový životní standard nezmění, změní se pouze číslo účtu, na který budete prostředky posílat. A to s jediným, zato velmi podstatným rozdílem. Peníze ze spořicího účtu lze v případě nutnosti vždy poměrně rychle vybrat a využít na cokoliv, co zrovna potřebujete. Jakmile s nimi začnete splácet úvěr, už s nimi v rámci rezerv počítat nemůžete. Pokud zjistíte, že to pro vás nepředstavuje žádný problém, máte vyhráno. Z mých zkušeností si ale mnoho mladých zájemců o hypotéku díky tomuto testu uvědomí, že tak velké nebo drahé bydlení vlastně ani nepotřebují …,“ vysvětluje Roman Kroupa.

Fixace u hypotéky představuje smluvené období, během kterého vám banka garantuje, že se vaše úroková sazba nezmění. Obecně platí, že čím delší fixační období zvolíte, tím vyšší úrokovou sazbu pro váš úvěr dostanete.

Rozdíl ve výši úroků ale zase nevychází tak dramaticky, jak se mnoho lidí obává. Jedná se zpravidla o navýšení okolo desetiny procent. Splátka vašeho úvěru se sice o něco zvedne, ale na druhou stranu získáte jistotu, že můžete počítat s předem stanovenou platbou, která se dlouho nezmění. Pokud tak například plánujete rodinu a nechcete se několik dalších let zbytečně stresovat, delší fixace se vám rozhodně vyplatí. „Kupujete si“ tím větší klid na delší období.

Někteří lidé se  na začátku hypotéce brání, jelikož se obávají dlouhého finančního závazku. Často pak s odstupem času zjistí, že se výše jejich nájemného od měsíční splátky úvěru na bydlení příliš neliší. V případě pronájmu vám ale místo majetku na konci zůstane jen velká černá nula. S hypotékou oproti tomu pomalu splácíte nemovitost, která se postupně stává vaším vlastnictvím.

Pořídit si vlastní bydlení je vlastně určitou formou zabezpečení na stáří. To ale neznamená, že byste měli za všech okolností pronájem zavrhnout a hned se pouštět do koupě. Nastěhovat se do pronajatého bytu může být například velmi dobrým startovacím řešením pro mladé lidi, kteří o vlastním bydlení do budoucna uvažují. Na začátku jim pomůže zjistit, zda jim společný život klape, a vyzkouší si i to, jak zvládají pokrývat náklady.

„Bydlení v pronájmu umožní mladým pochopit a zjistit, co si mohou finančně dovolit. Dává jim také více prostoru měnit svůj život, například vycestovat, odstěhovat se za prací nebo partnerem. V neposlední řadě je pronájem také částečným řešením v případě, kdy ještě nestihli naspořit dostatek vlastních zdrojů, bez kterých se při žádosti o hypotéku neobejdou,“ vysvětluje Roman Kroupa.

Chcete si pořídit vlastní bydlení, ale nevíte odkud začít?
Potřebuje s někým prodiskutovat vaši situaci a možnosti?
Obraťte se na nás.

Vyplňte kontaktní formulář

Jste naším klientem / klientkou?

Prohlášení: Osobní údaje poskytnuté prostřednictvím vyplnění a odeslání tohoto formuláře budou zařazeny do evidence a dále zpracovávány. Bližší informace o tomto zpracování naleznete zde. Seznamte se s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Vaše potvrzení *

Výhody schůzky s poradcem

Dnes nás finance doprovázejí téměř při každé životní situaci a nebude tomu jinak ani v budoucnosti. Je sice pravda, že je mnoho věcí, které jsou důležitější než peníze. Ale právě peníze potřebujeme ke splnění našich přání a životních cílů.

  • Ušetřete čas a peníze
  • Finanční poradenství zdarma

  • Poradce vše zařídí a pomůže vám

  • Získáte informace od odborníka

  • Termín, čas a místo schůzky si určíte vy

5 Důvodů proč DataLife

Spolupracujeme s nejvýznamnějšími a nejsilnějšími mezinárodními finančními institucemi s kvalitní značkou a vysokým ratingem. Ale ani v těchto společnostech nejsou logicky na vrcholové úrovni veškeré produkty. Proto si jako samostatný zprostředkovatel vybíráme pouze ty nejlepší, tedy takové, které jsou pro klienty výhodné dlouhodobě. Takové produkty doporučujeme a zařazujeme do naší nabídky.

Jsme ryze česká profesionální zprostředkovatelská společnost. Pohybujeme se volně po celé šíři trhu a na základě vlastní důkladné analýzy vybíráme pro naše klienty ze široké nabídky finančních institucí jen ty nejlepší produkty.

V otázkách, týkajících se peněz klienti jednoznačně preferují individuální a diskrétní přístup. Bez tohoto principu ani není možné klientovy finanční potřeby plně uspokojit. Věnujeme proto pozornost důkladnému zjištění potřeb našich klientů a připravujeme pro ně nové výhody.

Návrhem řešení a zprostředkováním smluv naše péče o klienta nekončí, ale začíná. Finanční trhy se neustále vyvíjí stejně jako finanční potřeby našich klientů. Proto je pro naše klienty tento pravidelný finanční servis velmi důležitý.

Vždy zvažujeme nejen současnou finanční situaci klienta, ale i budoucí klientovy potřeby v souvislostech s ostatními finančními potřebami, které každého z nás v životě potkávají. Klienti tento komplexní přístup velmi oceňují a nejčastěji s nimi řešíme tyto oblasti.

V oblasti úvěrů spolupracujeme se společností GOLEM FINANCE s.r.o., samostatným zprostředkovatelem registrovaným u ČNB.