Máte volné prostředky a je vám líto nechat je jen tak ležet na vašem bankovním účtu? Rádi byste je zhodnotili lepším způsobem, ale nejste si jisti, jak a odkud začít? Nejspíš nastal ten pravý čas začít investovat. Než se do toho pustíte, podívejte se na našeho malého průvodce vašimi prvními kroky ve světě investic.

Kdy a jak začít investovat

Nejvhodnější doba na vstup do světa investic přichází ve chvíli, kdy máte již vytvořenou rezervu na pokrytí vašich běžných výdajů po dobu několika měsíců a ještě něco navíc pro případné nenadálé situace. Konkrétní částka se u každého člověka liší. Závisí na tom, jaké jsou vaše pravidelné výdaje a životní standard. Obecně se dá říci, že ve chvíli, kdy se pouštíte do investování, byste měli mít finanční rezervy, kterými i v případě výpadku vašich příjmů pokryjete veškeré náklady alespoň na půl roku.

„S investováním se vyplatí začít co nejdříve, jelikož čas, po který můžete prostředky nechat zhodnocovat, je mnohdy důležitější než výše investované částky. I s menší pravidelnou investicí můžete v dlouhodobém horizontu dosáhnout vyšších zisků, než když budete čekat, až naspoříte vyšší částku, kterou následně jednorázově investujete,“ říká Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Zaručený recept, jak s jistotou investováním vydělat spousty peněz, těžko někde získáte. Existuje ale několik zlatých pravidel, která vám pomohou investovat úspěšně. To nejdůležitější se týká diverzifikace vašeho finančního portfolia. Rozdělte vaše peníze na krátké, střední a dlouhé horizonty a nikdy je nevkládejte pouze do jednoho typu investic.

Pamatujte, že o každé peníze je třeba se starat, aby vám je inflace zbytečně neznehodnocovala. V prvé řadě se tak zaměřte na to, abyste dokázali udržet kupní sílu vašich prostředků i do budoucna. K tomu slouží spíše krátkodobý investiční horizont a konzervativnější druhy investičních nástrojů. V dlouhodobějším horizontu se můžete pustit i do volatilnějších (kolísavějších) druhů investic. V případě, že dojde k poklesu a vy budete zrovna potřebovat finanční prostředky, nedostanete se do nevýhodné situace. K výběru peněz můžete využít konzervativnější varianty, díky čemuž získáte prostor vyčkat na opětovný růst vaší volatilnější investice.

V kostce se tak dá říci, že byste neměli všechny peníze investovat na jednom místě a vaše portfolio by mělo být diverzifikováno do několika kategorií. Ideální způsob, jak začít investovat a zároveň si zdravě rozdělené portfolio udržet, představují podílové fondy.

Investice do podílových fondů

Podílový fond je nástroj kolektivního investování. Jeho základní princip spočívá v tom, že investoři svěřují své prostředky profesionálnímu správci, který je obhospodařuje a dále zhodnocuje.

Podílové fondy se dělí podle obsahu, investiční strategie, cílové skupiny investorů a způsobu řízení. Hodí se pro začínající i ostřílené investory a jejich velká výhoda spočívá v tom, že umožňují průběžně vkládat nízké částky a přitom se účastnit velmi zajímavých investicí. Pokud budete vkládat peníze pravidelně, vystačíte si se sumou ve výši i několika set korun měsíčně. Důležité je, aby vám nechyběla vytrvalost a ochota investovat na delší období.

„U investic do podílových fondů nezáleží tolik na výši částky, ale hlavně na čase, po který ji máte ve fondu vloženou. Nejdůležitější je vytrvat, dodržet váš investiční horizont a nepodléhat emocím ve chvíli, kdy nastane první pokles. Nejhorší, co totiž v takové chvíli můžete udělat, je zpanikařit a rychle se snažit vaše peníze vybrat,“ vysvětluje Roman Kroupa.

Investice pro každého

Velká diverzifikace podílových fondů představuje jednu z jejich největších výhod, protože je činí bezpečnější než jiné typy individuálně zaměřených investic.

„Investice pouze do akcií jednoho podniku představují například mnohem větší riziko než akciové podílové fondy, jelikož při nákupu jednotlivých akcií víceméně sázíte jen na jednu kartu. V akciovém fondu je naopak takových titulů obsaženo výrazně více a při dlouhodobé investici může být takové portfolio i relativně bezpečnou investicí,“ doplňuje Roman Kroupa.

Podílové fondy se podle míry rizika dělí na konzervativní, vyvážené a dynamické. Existují také fondy fondů, které pod sebe sdružují další fondy a tím zvyšují svou diverzifikaci. Pokud neradi riskujete, můžete zvolit některou z konzervativních variant podílových fondů, díky které necháte vaše peníze pracovat lépe než na běžném účtu, ale zároveň můžete v klidu spát. V případě, že se cítíte na odvážnější investice, můžete naopak vybrat některou z dynamičtějších variant.

Investice do drahých kovů

Máte obavy, abyste kvůli inflaci nebo znehodnocení měny nepřišli o peníze? Hledáte možnost, jak udržet stálou hodnotu vašeho majetku bez ohledu na politickou či ekonomickou situaci?

Jak uchovat kapitál po celé generace

Investice do drahých kovů je možnou volbou pro všechny, kdo si chtějí zajistit, že hodnota jejich prostředků zůstane zachována po dlouhá léta nebo dokonce i pro další generace. Nejedná se tedy o žádnou krátkodobou záležitost, ale o dlouhodobou investici, která slouží pro uchování budoucí kupní síly.

Mezi nejznámější drahé kovy patří jednoznačně zlato, které si už z historických dob právem nese pověst uchovatele kapitálu. Zdaleka ale není jedinou možností, kterou lze zvolit. Ba právě naopak. V případě investic do drahých kovů platí stejné pravidlo jako u podílových fondů, a to, že se vám rozhodně vyplatí vaše portfolio diverzifikovat. Kromě zlata tak můžete nakupovat i platinu, paladium, diamanty, stříbro a investiční drahé kameny. Mezi ty patří diamanty nebo jejich vybroušená varianta, kterou nazýváme briliant.

„Je také třeba si uvědomit, že investice do zlata může být více volatilní (kolísavější) než globální akciové portfolio, což opět vede k tomu, že byste neměli nikdy sázet pouze na jednu kartu,“ doplňuje Roman Kroupa.

Nejmenší formou, kterou si můžete zakoupit, jsou slitky, jejichž váha začíná už na několika gramech. Čím menší kousek si ovšem vyberete, tím více vás bude v přepočtu na jeden gram stát. Je to asi takový rozdíl, jako kdybyste si koupili automobil v celku, nebo si ho pořizovali po jednotlivých součástkách a cena by se vám díky tomu prodražila o desítky až stovky procent. Z finančního hlediska se proto vyplatí kupovat větší slitky. Mějte ale na paměti, že i gramáže je vhodné diverzifikovat. Pokud se pak ocitnete v situaci, kdy budete potřebovat likviditu části kapitálu, nebudete nuceni prodávat velkou cihlu, ale postačí vám zpeněžit třeba jen menší slitek.

Bezpečný nákup z pohodlí domova

Pokud vás investice do drahých kovů láká, ale nevíte, jak na to, rádi vás celou koupí krok po kroku provedeme. Zajistíme pro vás spolehlivou společnost, která dokáže ověřit pravost vámi vybraného kovu. Přes našeho osvědčeného a prověřeného partnera vám také rádi zprostředkujeme nákup, který proběhne přímo z pohodlí vašeho domova či naší kanceláře.

Chcete začít investovat a hledáte spolehlivého partnera, který nasměruje vaše první kroky nebo vás případně celým procesem provede?

Obraťte se na nás!
Naši experti vám se vším rádi pomohou.

… DataLife, jsme tu pro vás.