Stavební spoření patří mezi finanční produkty, které lidem umožňují spořit peníze a získat navíc i státní podporu. Stačí mít trochu trpělivosti a hlavně vědět, jak na to.

Co je stavební spoření?

Stavební spoření je finanční produkt, který spadá do portfolia úložek na šest a více let v případě, že chcete využít státní příspěvky. Jedná se o specifický druh spoření, díky kterému můžete bez rizik šetřit peníze a kromě pravidelného úroku z naspořené částky navíc získat i statní podporu. Při splnění určitých podmínek vám nadto vzniká možnost vzít si z něj úvěr na výstavbu, koupi nebo rekonstrukci bydlení.

Minimální vázací doba

Stavební spoření patří mezi produkty, které někteří lidé vyzdvihují a jiní zatracují. Má specifické parametry a podmínky, které nevyhovují každému. Při jeho uzavření musíte počítat s minimální vázací dobou, která trvá šest let. To znamená, že když si sjednáte stavební spoření dnes, našetřené finance včetně státního příspěvku můžete použít až po uplynutí zmíněných šesti roků.

Ukončení stavebního spoření

A co se stane, když vaše prostředky potřebujete čerpat dříve? Nemusíte se rozhodně bát, že byste o uloženou částku přišli nebo vám ji spořitelna pokrátila. Co jste vložili, to si také odnesete. Navíc vás to bude stát pouze 1% poplatek z cílové částky za uzavření smlouvy, který jste hradili při jejím sjednání, a poplatek za vedení účtu. Počítejte ale s tím, že při předčasném výběru peněz přijdete o všechny státní příspěvky, které vám byly připsány.

Raději také ihned po ukončení smlouvy neplánujte žádné rychlé operace s naspořenými financemi. Na jejich vyplacení si totiž počkáte zhruba jeden až tři měsíce. A to platí i v případě, kdy dodržíte vázací dobu a ukončíte spoření podle původního plánu.

„Stavební spoření se vám vyplatí, pokud vytrváte a smlouvu neukončíte předčasně. Jen tak opravdu využijete naplno výhody, které přináší. Promyslete si proto hned na začátku, zda si můžete dovolit čekat. Pokud ne, vyberte si jiný produkt, který lépe odpovídá vašim momentálním potřebám,“ radí Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Pro koho se stavební spoření hodí

Mnoho lidí vnímá stavební spoření jako produkt vhodný zejména pro mladé, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení. Přitom může být ideální volbou i pro velmi konzervativní klienty staršího věku, kteří v něm získají hlavně bezpečnou investici.

„Stavební spoření se velmi dobře hodí pro seniory, kteří chtějí své peníze efektivně a bez rizik zhodnocovat. Mohou si touto cestou dopřát kýženého zisku bez obav, že by skončili se ztrátou,“ říká Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Co vám stavební spoření přinese

Jak název samotný napovídá, stavební spoření slouží hlavně jako finanční podpora pro budoucí výstavbu či investice spojené s bydlením. Rozhodně se ale neomezuje jen na to. V zásadě lze jeho využití rozdělit do dvou kategorií. Každá z nich se řídí svými specifickými pravidly a podmínkami.

Stavební spoření jako spořící nástroj

Stavební spoření v prvé řadě funguje jako spořící produkt. Když vydržíte ukládat peníze po celou vázací dobu, dostanete je na jejím konci zpět i s úroky a státní podporou. Přestože se o tom hojně diskutovalo, zatím neexistuje žádné zákonné omezení, které by vám nařizovalo účelově prokazovat, jak poté s prostředky naložíte. Můžete je utratit prakticky za cokoliv, co se vám zlíbí. Třeba se za ně vypravit na cestu kolem světa.

Úvěr ze stavebního spoření

Zcela jiná situace ale nastává, pokud se rozhodnete vzít si z vašeho stavebního spoření úvěr. Jeho schválení bude podmíněno omezením, které poměrně striktně určuje, co si za vypůjčené prostředky můžete pořídit.

„Musíte prokázat, že peníze využijete pro potřeby bydlení. Těmi se rozumí například výstavba nebo koupě nemovitosti, bytového zařízení, ale i rekonstrukce a opravy bydlení. Zákonný parametr nedovoluje použít úvěr ze stavebního spoření například na nákup rekreační chaty, automobilu nebo dalších položek, které nesplňují charakteristiku bytové potřeby,“ vysvětluje Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Jak stavební spoření nejvýhodněji nastavit?

Pokud chcete, aby se vám stavební spoření opravdu vyplatilo, sjednejte si ho se smysluplnou cílovou částkou do 200 000 Kč, samozřejmě dle možností vašich vkladů. Státní příspěvky se vám počítají poměrem z částky, kterou ukládáte. Maximální státní podpora, kterou můžete získat, je 10 % z vámi vložené částky, maximálně však do 2000 Kč ročně. Proto se vyplatí spořit dostatečně, abyste na ni dosáhli, ale zbytečně nevydávat více.

Kolik se vyplatí spořit

A jak tedy vypadá ideální vklad, který vám zaručí nejvyšší zisk? Nejvýhodnější strategií je spořit 20 000 Kč za rok, což na měsíční bázi činí zhruba 1700 Kč. Pokud chcete investovat víc, vyplatí se vám vše nad rámec této částky vložit do jiného finančního produktu, který vám poskytne lepší zúročení.
„V okamžiku, kdy do stavebního spoření vložíte prvních 20 000 Kč, dostanete státní podporu 2000 Kč. Když přidáte v dalším roce stejnou sumu, vaše celková vložená částka už činí 40 000 Kč. Stát vám ale opět přispěje pouze 2000 Kč. Z toho vyplývá, že čím více peněz na účtu stavebního spoření máte, tím poměrově nižší zhodnocení vám přináší. Nemá proto smysl uzavírat stavební spoření na zbytečně vysoké částky a neustále je navyšovat s tím, že se to jednou může hodit. Nikdy totiž nevíte, zda si budete v konečném důsledku brát úvěr opravdu z tohoto konkrétního produktu,“ říká Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Systém splátek

A co když nemáte možnost ukládat 1700 Kč měsíčně, a přesto po stavebním spoření toužíte? Žádný problém. Můžete šetřit jakoukoliv částku. Jen si musíte pohlídat, aby se váš účet nedostal do mínusu poté, co si spořitelna strhne poplatky za jeho vedení. Ty se obvykle pohybují v řádu stovek korun ročně. Vkládat do stavebního spoření nízkou částku může být již pod hranicí efektivity, jelikož vám úrok i státní příspěvek nemusí pokrýt ani vedení účtu.
Stavební spořitelny navíc mnohdy důsledně nepožadují, abyste peníze posílali pravidelně každý měsíc. Aby vám vznikl nárok na státní podporu, stačí je mít připsané na vašem účtu stavebního spoření nejpozději do konce daného roku. Záleží jen na vás, jaký systém vkladů si zvolíte. Můžete je rovnoměrně rozdělit do měsíční frekvence, nebo vše vložit najednou třeba těsně před koncem roku.

Stavební spoření pro děti

Pokud máte děti, určitě se zabýváte myšlenkami na jejich finanční zabezpečení. Možná vás napadlo založit jim stavební nebo jiné spoření. Jedná se jistě o velkorysý skutek, paradoxně ale ne vždy ten nejrozumnější. Vázat peníze na jméno dětí je totiž velmi ošemetné a mohlo by se vymstít nejen vám, ale v důsledku i jim. Hned si povíme proč.

Jakmile produkt stavebního spoření napíšete na vaše potomky a ne na vás, přicházíte o možnost svobodně s ním nakládat. A vůbec nic nezmění ani fakt, že jste spoření iniciovali vy a sami do něj pravidelně posíláte peníze. Z toho může za určitých životních okolností vzniknout pořádný problém.

„Ve své praxi jsem zažil různé situace. Třeba i takový extrém, kdy rodina chtěla z naspořených prostředků na stavebním spoření svého dítěte opravit dům, ale musela u opatrovnického soudu složitě prokazovat, že čerpané peníze opravdu použije pro blaho potomka. Vše nakonec dobře dopadlo, kdyby ale rodiče spoření uzavřeli hned od začátku na sebe, ušetřili by si několikaměsíční stres a mnoho nepříjemností,“ upozorňuje Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Obtíže a překvapení ale často nepřichází v době, kdy za dítě ještě ručí zákonný zástupce. Mezi kritické situace, které může takový rodiči opečovávaný účet stavebního spoření potkat, patří zejména moment, kdy jejich ratolesti dosáhnou dospělosti a uvědomí si, že jim prostředky patří. Pokud se peníze rozhodnou předčasně vybrat nebo utratit za „zbytečnosti“, nemáte žádnou možnost jim v tom zabránit. Vaše šance na disponování s úsporami plnoletostí potomka, na kterého je smlouva vedena, definitivně končí.

Když lidé svým dětem v dobré víře zakládají stavební spoření, představují si, že finance jednou rozumně využijí na studia nebo bydlení. Realita ale často vypadá jinak. Smutným rodičům pak nezbývá, než nečinně sledovat, jak léta jejich odříkání rychle mizí v nenávratnu.

„Obrací se na nás spousta klientů, kteří chtějí založit stavební spoření dětem, přestože ho ještě nemají sami pro sebe. Z lidského hlediska se jedná o zcela pochopitelnou věc, ale z finančního pohledu jde spíše o neuváženou sázku na nejistotu. Během života vaši rodinu mohou postihnout různé nečekané situace. Pokud je ekonomicky zvládnete, zajistíte si tím nejen klidný život, ale hlavně i budoucnost vašich potomků. Při spoření tedy myslete nejprve vždy na to, ať můžete v komplikovaných dobách s penězi sami disponovat, “ upozorňuje Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Jak vybrat stavební spořitelnu?

Přestože státní příspěvek dostanete vždy stejný bez ohledu na finanční instituci, výběru vhodné stavební spořitelny se rozhodně vyplatí věnovat pozornost. Jejich nabídky se liší ve výši poplatku za uzavření spoření nebo v úrokové sazbě. Ta se v dnešní době obvykle pohybuje kolem 1 % ročně.

Pečlivě také zkontrolujte podmínky, za kterých probíhají vklady. Některé spořitelny dávají klientům velkou svobodu a řeší pouze celkovou sumu, která se na konci roku nachází na spořícím účtu. Jiné své zákazníky díky úrokovým bonusům zavazují příspěvky posílat pravidelně. A po konci vázací doby si pravidelně kontrolujte úrokovou sazbu, kterou vám mohou stavební spořitelny snížit. Pak by smlouva již nebyla tak výhodná jako předtím.

Ze všeho nejdřív ale zvažte, zda právě stavební spoření je produkt vhodný pro vás a dobře se hodí pro účel, za kterým si ho pořizujete.

Chcete začít spořit a nejste si jistí, co se vám nejlépe vyplatí? Už dávno spoříte, ale máte pochyby, zda jste zvolili dobře?
Obraťte se na nás!

Najdeme a doporučíme pro vás společně ta nejlepší řešení.
… DataLife, jsme tu pro vás