Doplňkové penzijní spoření

Ukrajovat si každý měsíc peníze z příjmu a ukládat si je stranou na důchod? To pro člověka, který má do penze ještě daleko a řeší spoustu jiných starostí, není zrovna lákavá představa. Kdo chce ale dobře a důstojně žít i ve chvíli, kdy přestane být ekonomicky aktivní, nemá dnes příliš na výběr. V situaci, kdy porodnost neustále klesá a lidé se dožívají vyššího věku než dříve, se pouze na důchod od státu spoléhat nelze. Každý rozumný člověk by měl proto sám myslet na zadní kolečka, která mu zajistí klidné a bezstarostné stáří. Jak si ukážeme, začít se dá opravdu s málem. Důležité je pustit se do toho co nejdříve a zvolit správnou strategii, která přinese výsledky.

Důchodová kalkulačka

Zjistěte si svůj předpokládaný důchod

Finanční rezervu na důchod bychom především neměli řešit na poslední chvíli.

Důchodová kalkulačka

Poradna

Doplňkové penzijní připojištění je v důsledku investiční produkt, který účastníkům umožňuje vytvářet si svoji finanční rezervu na penzi a získat k tomu navíc podporu od státu. Na tu má nárok každý, kdo přispívá alespoň 300 Kč měsíčně. Výše státního příspěvku v takovém případě činí 90 Kč za měsíc. Kdo se rozhodne odkládat si na penzi více, získá i větší podporu. Maximální výtěžnosti státního příspěvku lze dosáhnout při částce 1000 Kč měsíčně, kdy se jeho hodnota vyšplhá na 230 Kč za měsíc.

Spořit lze i nad hranici 1000 Kč. Sice tím nezískáte vyšší státní příspěvek, zato ale můžete využít možnost daňového odpočtu. Vše, co uložíte nad rámec zmíněné tisícikoruny, si můžete odečíst ze základu daně, a to až do maximální povolené částky 24 000 Kč ročně, na kterou se dostanete v případě průměrného měsíčního příspěvku 3000 Kč. Dále možno využít i příspěvku zaměstnavatele, který je dnes zvýhodněn až do částky 50 000 Kč ročně, tedy v průměru do max. 4166 Kč měsíčního příspěvku zaměstnavatele.

„Pokud budete spořit 1000 Kč měsíčně, dostanete maximální příspěvek od státu v hodnotě 230 Kč. Jestliže k tomu přidáte dalších 2000 Kč, získáváte možnost využít 15% daňové zvýhodnění. V praxi to znamená, že si navíc přijdete na 3600 Kč ročně. Když sečtete státní příspěvek a daňové slevy, vyjde vám, že si celkem můžete vygenerovat roční zvýhodnění od státu až ve výši 6360 Kč. A to rozhodně není zanedbatelná částka,“ dodává Roman Kroupa.

A jak velký je výnos, který můžete z vašeho penzijního spoření získat? Jeho výše se odvíjí od investiční strategie, kterou si zvolíte.

Penzijní spoření si můžete založit v jakémkoliv věku, obecně ale samozřejmě platí, že čím dříve začnete, tím lépe. Dnes můžete založit penzijní spoření i nezletilým dětem v okamžiku, kdy mají již přiděleno rodné číslo.

„Pokud chcete vytvořit svým dětem finanční zázemí , můžete jim založit penzijní spoření. Na své peníze pak nemusí čekat až do penze. Za předpokladu, že takové spoření trvá alespoň 10 let, jim zákon umožňuje vybrat si třetinu vložených prostředků včetně zhodnocení již v 18 letech a až si začnou sami vydělávat, mohou pokračovat ve spoření dále. Mnoho mladých lidí tak část úspor využije například na studia a zbytek si ponechají na zajištění poklidného stáří v budoucnu,“ říká Roman Kroupa.

Největší nevýhoda penzijního spoření spočívá v tom, že si ušetřené prostředky můžete vybrat až po dovršení 60 let věku. Pokud do penzijního fondu sáhnete dříve, bývá to většinou na úkor státních příspěvků. Proto byste měli vždy využívat více různých druhů spořících a investičních produktů a mít i takové, které vám umožní snadný a rychlý přístup k vašim penězům.

„Je rozumné investovat své peníze tak, abyste se k nim dostali i v průběhu života. Doplňkové penzijní spoření s minimální úložkou od 300 Kč měsíčně je váš první krůček, ale neměl by zůstat jediný. Peníze se vyplatí ukládat i do standardních investičních nebo spořících nástrojů, ať už na krátký, střední nebo dlouhodobý horizont tak, abyste je v případě nenadálé události mohli použít a nemuseli sahat na jiné formy investic nebo spoření, u kterých byste mohli být v takové situaci tratni “ říká Roman Kroupa.

Chcete začít šetřit na důchod a nevíte, jak na to? Máte již penzijní spoření založené, ale nejste si jistí, zda z něj čerpáte maximum? Kontaktujte nás. Rádi vám pomůžeme.

Vyplňte kontaktní formulář

Jste naším klientem / klientkou?

Prohlášení: Osobní údaje poskytnuté prostřednictvím vyplnění a odeslání tohoto formuláře budou zařazeny do evidence a dále zpracovávány. Bližší informace o tomto zpracování naleznete zde. Seznamte se s Informacemi o zpracování osobních údajů.

Vaše potvrzení *

Výhody schůzky s poradcem

Dnes nás finance doprovázejí téměř při každé životní situaci a nebude tomu jinak ani v budoucnosti. Je sice pravda, že je mnoho věcí, které jsou důležitější než peníze. Ale právě peníze potřebujeme ke splnění našich přání a životních cílů.

  • Ušetřete čas a peníze
  • Finanční poradenství zdarma

  • Poradce vše zařídí a pomůže vám

  • Získáte informace od odborníka

  • Termín, čas a místo schůzky si určíte vy

5 Důvodů proč DataLife

Spolupracujeme s nejvýznamnějšími a nejsilnějšími mezinárodními finančními institucemi s kvalitní značkou a vysokým ratingem. Ale ani v těchto společnostech nejsou logicky na vrcholové úrovni veškeré produkty. Proto si jako samostatný zprostředkovatel vybíráme pouze ty nejlepší, tedy takové, které jsou pro klienty výhodné dlouhodobě. Takové produkty doporučujeme a zařazujeme do naší nabídky.

Jsme ryze česká profesionální zprostředkovatelská společnost. Pohybujeme se volně po celé šíři trhu a na základě vlastní důkladné analýzy vybíráme pro naše klienty ze široké nabídky finančních institucí jen ty nejlepší produkty.

V otázkách, týkajících se peněz klienti jednoznačně preferují individuální a diskrétní přístup. Bez tohoto principu ani není možné klientovy finanční potřeby plně uspokojit. Věnujeme proto pozornost důkladnému zjištění potřeb našich klientů a připravujeme pro ně nové výhody.

Návrhem řešení a zprostředkováním smluv naše péče o klienta nekončí, ale začíná. Finanční trhy se neustále vyvíjí stejně jako finanční potřeby našich klientů. Proto je pro naše klienty tento pravidelný finanční servis velmi důležitý.

Vždy zvažujeme nejen současnou finanční situaci klienta, ale i budoucí klientovy potřeby v souvislostech s ostatními finančními potřebami, které každého z nás v životě potkávají. Klienti tento komplexní přístup velmi oceňují a nejčastěji s nimi řešíme tyto oblasti.