Do drahých kovů má cenu investovat v případě, že máte volné finanční prostředky. Nejde o úplně vhodné nástroje pro krátkodobé investice i vzhledem výkyvům jejich ceny. V některých chvílích se dostanou na velmi zajímavé hodnoty, jindy jejich cena v krátkém horizontu klesá.

Mnohem lepší je využívat je pro dlouhodobé uložení kapitálu, který budete chtít využít například pro zabezpečení své penze nebo ke spořením pro budoucnost svých děti. Drahé kovy totiž mají zvláštní vlastnosti, které je odlišují od jiných typů investic. Zlato si udržuje hodnotu i v napjaté ekonomické a společenské situaci, hospodářské krizi nebo konfliktu. Velmi důležitou roli hraje také jako pojistka proti znehodnocování měn, které si dnešní státy, jak víme, mohou tisknout dle libosti.

Stříbro, platina a paladium jsou kovy spjaté spíše s průmyslem, v němž mají do budoucna velký potenciál. Například stříbro je něco jako ropa budoucnosti. Automobilový průmysl aktuálně začíná vyvíjet stále sofistikovanější technologie elektromobilů, které pro akumulaci elektrické energie v bateriích potřebují obrovské množství drahých kovů, a to především stříbra. Stříbro se používá i do samotné elektroniky, kterou se v těchto autech nešetří. Pojďme se podívat jen na růst trhu elektromobilů. Zatímco v roce 2012 bylo prodáno kolem 125 tisíc elektromobilů a spotřebováno na jejich výrobu 660 tun stříbra, v roce 2015 se jednalo již o 565 tisíc aut, tedy o více než čtyřnásobek. V tomto roce se díky novým konceptům Tesly a prudkému zvýšení zájmu o elektromobily na čínském trhu čeká růst na dvojnásobek tohoto čísla. Zhruba do 25 let se bude ročně vyrábět 35 milionů elektromobilů, což představuje třetinu celosvětové automobilové produkce. Tím se pravděpodobně spotřebuje velká část produkce stříbra, které se tedy v budoucnu může stát vzácným prvkem.

A toto je právě společnou vlastností drahých kovů – jedná se o konečné zdroje. Podle odhadů geologických expertů vystačí světové zásoby dvou nejdůležitějších drahých kovů – tedy zlata a stříbra – už jenom příštích dvacet let. Občas se sice mluví o budoucí těžbě z asteroidů, ale vzhledem k astronomicky vysokým nákladům a absenci dostatečných technologií je to v nejbližší době naprosto nereálné.

Další zajímavou vlastností zlata a stříbra je i fakt, že jejich cena je z ekonomického hlediska podhodnocená. Ačkoliv jejich tržní cena z dlouhodobého pohledu celkem výrazně rostla, těžební náklady rostly ještě rychleji, což pro případ špatného budoucího vývoje minimalizuje riziko. Sečteno a podtrženo je investice do drahých kovů velmi zajímavou alternativou s velkým potenciálem do budoucna a zároveň s malým rizikem. Musíme však akceptovat fakt, že se jedná o dlouhodobější investici.

U investování do drahých kovů je potřeba vybrat i správnou formu. Možná jste již slyšeli o termínech papírové zlato a fyzické zlato (nebo stříbro). Papírové zlato není skutečné zlato. Jedná se o cenný papír, který je buď úplně virtuální, nebo v lepším případě jde o jakousi poukázku směnitelnou za fyzické zlato. Existuje především proto, aby zjednodušilo a urychlilo obchod s kovem. V dnešní době je ale problémem přeplnění trhu těmito „papírovými kovy“. Představte si, že se kvůli nim na trzích obchoduje 300 krát více zlata a stříbra, než ve skutečnosti existuje. A to je důvod, proč byste z hlediska dlouhodobé investice měli uvažovat o fyzické podobě, která má skutečnou hodnotu.

Když si koupíte hmotné zlato nebo stříbro, potřebujete vyřešit, kde ho uskladnit. Buď ho budete mít doma, čímž ušetříte na nákladech na skladování. Hrozí vám ale, že ho někdo odcizí apod. Pokud ho chcete bezpečně uskladnit, můžete ho uskladnit v bance, nebo pojištěném sejfu, či můžete využít kompletní servis s nejvyšším stupněm zabezpečení. Kvalitní kompletní servis obsahuje uskladnění v sejfu se stupněm zabezpečení na úrovni centrálních bank či vyšším, kompletní pojištění, audit, možnost bezprostředních transakcí s kovem z tepla vašeho domova.

Při nákupu kovů byste měli počítat s tím, že se jejich cena neustále pohybuje. Měli byste také vědět, že existuje rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou drahých kovů, stejně jako je tomu například u valut. Je tedy důležité zvolit správnou nákupní strategii, která vám přinese maximální efekt do budoucna. Nastavení vhodné strategie, způsob nákupu a diverzifikaci investice do drahých kovů byste proto měli konzultovat s odborným finančním poradcem.