Výhodou finančního poradce je fakt, že se na vaší situaci umí podívat nestranně. Není svazován emocemi, které vaše rozhodování o penězích pochopitelně ovlivňují, ale umí najít racionální cestu, jak lze vaše představy co nejlépe naplnit. Chcete-li z těchto důvodů využít služeb finančního poradce, měli byste si být vědomi, že jde o začátek dlouhodobé spolupráce a do jisté míry mu dáváte do rukou svoji budoucnost. A podle čeho poznáte, že poradce bude pro vás opravdovým přínosem?

„Dobrý finanční poradce na prvním setkání nebude ihned sjednávat smlouvy a neprodává vám hned nějaký finanční nástroj. V prvé řadě vás chce důkladně poznat, aby se do vás dokázal vcítit. Měl by si s vámi povídat o vaší aktuální ekonomické situaci, příjmech, plánech, potřebách, snech, a hlavně o vašem postoji k možným řešením,“ říká Roman Kroupa ze společnosti DataLife. Jde třeba o to, zda dáváte přednost určité životní stabilitě, nebo se naopak chcete na nějakou dobu více uskromnit, abyste svého cíle dosáhli dříve.

Dobrý finanční poradce si pečlivě zaznamenává vaše záměry a na základě nich připraví vyhodnocení vašich aktuálních finančních produktů, zda se vám vyplatí, či byste měli zvolit jiné. „Podívá se společně s vámi na úvěrové smlouvy a nové možnosti úrokové sazby, může vám nabídnout pomocnou ruku při refinancování a podobně. Na úrocích vám může ušetřit nemalé peníze,“ uvádí Roman Kroupa. Poradce pro vás připraví taková řešení, která odpovídají vašim aktuálním potřebám a přihlíží k vašim budoucím plánům. „Mnohdy se život mění natolik rychle, že produkty nemusí za čas odpovídat vaší reálné situaci. Proto je třeba plán pravidelně aktualizovat a vyhodnotit, zda jsou smlouvy správně nastavené, či zda se nenabízí nějaká příležitost, jak z nich lépe profitovat,“ upozorňuje Roman Kroupa.

Dobrý finanční poradce by měl mít nejen přehled v pojišťovnictví, investicích, hypotečních i spotřebitelských úvěrech atd., ale především by vám měl svou povahou a vystupováním lidsky „sednout“. „Aby vzájemná spolupráce měla smysl, nemá být jednorázová, ale dlouhodobá. Měl by to být váš průvodce světem financí po dlouhé roky. Budete s ním řešit příjemné životní situace, tedy kam uložit peníze navíc, i situace nepříjemné, když si třeba po úraze nebo dlouhodobé nemoci musíte poradit s propadem příjmů. Neměli byste se bát mluvit o svých aktuálních potřebách, k čemuž je potřeba důvěra. Myslete na to, že když vám první setkání není příjemné, v budoucnu se to zpravidla nezmění. Pokud si tedy s finančním poradce neporozumíte, nebojte se spolupráci ukončit a vyhledat jiného,“ podotýká Roman Kroupa.

Nejlepší je vybrat si finančního poradce na základě referencí jeho současných klientů, obvykle vašich známých, spolupracovníků, rodinných příslušníků atd. Znakem dobrého poradce je fakt, že vám je schopen odpovědět na všechny otázky, proč vám to či ono nabízí. Finanční poradce je zaregistrován u České národní banky, pokud je zaměstnancem některé poradenské společnosti, má registraci tato společnost. Údaje o registracích jsou dostupné na internetu.

Finanční poradce by vám také měl být schopen říci, kdo vás převezme do své péče, pokud on se svou prací z nějakého důvodu skončí. V tomto bodě je určitou výhodou, pokud zvolíte poradce pracující pro konkrétní poradenskou společnost – ta by vám měla být schopna nabídnout nového poradce vždy.