Dnešní situace potvrzuje, že je důležité mít připravené peníze na několikaměsíční výpadek příjmů, a to minimálně na tři měsíce, optimálně na půl roku. A také dokládá, že kdo pravidelně ukládá prostředky například do diverzifikovaného portfolia, má nyní odkud čerpat pro případ nedostatku. Každopádně jde o čas, kdy je potřeba nakládat s penězi uvážlivě, ale i o příležitost začít myslet na budoucnost.

Na spořicím účtu je dobré mít rezervu na zhruba šest měsíců běžného provozu, která se právě v těchto dobách může opravdu hodit. Pokud se přesto dostáváte kvůli koronavirové epidemii do finančních problémů, mělo by být vaším prvním krokem rozdělení výdajů na nezbytné, tedy splátky úvěrů, inkasa, nákup potravin a léků, a na ty, které můžete odložit na později. Vypadá to jako jednoduchý krok, ve skutečnosti se ale až na papíře často ukáže, za co opravdu musíte peníze vydat a co pár měsíců počká.

Dalším krokem je udělat si přehled o všech finančních produktech, ze kterých můžete případně peníze čerpat. Tedy zda máte nějaké životní pojištění, stavební spoření či investici v podílových fondech. A pak je třeba se podívat, ze kterých produktů lze čerpat s co nejnižší ztrátou. Například z podílových fondů můžete dostat peníze prakticky bez problémů, zato stavební spoření má minimální vázací dobu šest let, což znamená, že když peníze vyberete předčasně, přijdete o celý státní příspěvek.

U podílových fondů se vyplatí sáhnout do těch, které nejsou v poklesu, případně vykazují růst. „Dynamické fondy v krizích rychle ztrácejí na hodnotě, ale po jejím odeznění začínají opět růst, takže pokud do nich posíláte své platby i v období poklesů, nakupujete si za stejnou částku více, průměrujete cenu (cost average effect) a vyvezete se na budoucí růstové vlně. Ale musíte si na ni počkat, ne nadarmo se říká, že k největším ctnostem investora patří trpělivost. Neudržíte-li nervy na uzdě a vyberete z dynamických investičních nástrojů prostředky nyní, bude to pravděpodobně s vyšší ztrátou, což obvykle neplatí u konzervativnějších fondů, které sice nenesou tak zajímavý výnos, ale jsou většinou dlouhodobě stabilnější,“ uvádí Roman Kroupa ze společnosti DataLife.

Pokud však nutně potřebujete peníze, je mnohdy lepší raději vybírat i s mírnou ztrátou než celou situaci řešit například spotřebitelským úvěrem s vysokou úrokovou sazbou. Teď bude mnoho firem lákat na spotřebitelské úvěry, ale měli byste si dát pozor, aby vás neuvrhly do takzvané dluhové pasti, to znamená, že si na splácení jednoho úvěru budete brát další, a tak stále dokola. Z této pasti je nesnadný návrat a někomu může dokonce i zlomit vaz.

V této době je také důležité nedělat ukvapená rozhodnutí a zajímat se, na co přesně máte nárok od státu a za jakých podmínek, i když se mohou v průběhu doby měnit. A také si rozmyslete, zda nějaký zdánlivě rozumný krok vám ve skutečnosti nemůže ublížit. Například mnoho OSVČ udělá tu chybu, že si pozastaví živnostenský list, pojišťovny to poté berou jako důvod k neplnění při pracovní neschopnosti. Podle nich totiž s pozastavením živnosti nepodniká, ale je facto bez práce.

Pokud vás krize zatím nepostihla, vězte, že v budoucnu se vám spoléhání na předpoklad, že vás všechno obloukem mine, nemusí vyplatit. A nejde jen o další epidemii, ale třeba o dlouhodobou pracovní neschopnost následkem jiného typu nemoci či úrazu. „Myslet na budoucnost byste tedy měli stále. Existují různé možnosti, jak se pojistit na náhlý výpadek příjmů způsobený třeba úrazem, nemocí. Nebo jak zabezpečit rodinu v případě úmrtí či spořit na horší časy,“ uzavírá Roman Kroupa ze společnosti Datalife. Chcete-li najít řešení, které odpovídá vaší situaci, možnostem a životním plánům, je nejlepší se obrátit na odborníka, tedy na finančního poradce.

Naši poradci jsou tu pro Vás i nyní, tedy v dobách, kdy je potřebujete více než obvykle.

Neváhejte se na nás obrátit, …
… Váš DataLife