Doplňkové penzijní spoření je velmi zajímavým nástrojem pro spoření především na stáří. Naspořené prostředky z něj si můžete vybrat oprávněně v 60 letech věku. A pokud spoříte malému dítěti, vytvoříte mu finanční rezervu, neboť má možnost vybrat si v 18 letech věku třetinu finančních prostředků, kterou může použít například v době vysokoškolských studií. A zbylé prostředky včetně státních příspěvků se mohou dál zhodnocovat v doplňkovém penzijním spoření.
Doplňkové penzijní spoření je díky možnostem volby individuálních investičních strategií vhodné pro mladého i staršího člověka pro tvoření finanční rezervy tak, aby nemusel příliš snižovat své životní standardy při odchodu do důchodu. „Stal se z něj stal velmi lukrativní nízkonákladový investiční nástroj se státním příspěvkem. A i po změně pravidel pro státní příspěvek od 1.7.2024, kdy se minimální příspěvek účastníka pro přidělení státní podpory navýšil na 500 korun měsíčně, přičemž od státu dostanete 100 korun, což je navíc 20 procent částky, kterou si člověk sám spoří, je stále velmi lukrativní. Takový výnos díky státnímu příspěvku totiž jinde tak lehce nezískáte, nečekejte však, že vás takto nízká částka dokáže zabezpečit pro důstojné období vaší penze,“ podotýká Roman Kroupa ze společnosti DataLife.
Nejvyšší příspěvek státu činí 340 korun, pokud si spoříte 1700 korun měsíčně. V podstatě je to tak, že za každou stokorunu, kterou spoříte nad zmíněných 500 korun včetně, dostanete od státu 20% navíc. Celkově tak můžete získat státní příspěvek ve výši až 4080 korun ročně (12 x 340Kč). Nad příspěvek klienta 1700 korun měsíčně už se státní příspěvky nezvyšují, ale zase lze částky nad tento limit až do výše 48 tisíc uplatit jako daňový odpočet a ušetřit tím dalších až 7200 korun ročně na daních.
Pro využití maximálních možnosti státních příspěvků a daňových odpočtů byste si museli ovšem posílat 5.700,- Kč měsíčně.
Doplňkové penzijní spoření lze nastavit různými způsoby: od konzervativní, přes vyváženou až po dynamickou strategii, přičemž jednou ročně je možné zvolenou strategii bezplatně změnit. Dynamická strategie může přinést velký zisk, ale na druhou stranu také vyšší volatilitu, konzervativní strategie prakticky zvyšuje spořenou částku jen o velmi malý úrok, který mnohdy nepokryje inflaci a výnos tvoří především příspěvek státu, případně zaměstnavatele (ten může činit až 50 tisíc korun ročně). „Například pro člověka, který by se rozhodl jít střední cestou a spořil si po dobu deseti let 1000 korun měsíčně ve vyvážené investiční strategii s předpokládaným zhodnocením 4,49% p.a., by si mohl po deseti odspořených letech do důchodu nakumulovat celkem 182tisíc, což by představovalo před zdaněním o více než polovinu svého vkladu navíc, což už je velmi efektivní,“ podotýká Roman Kroupa.
Spořit na penzi je možné i nezletilým osobám. „I to můžeme vnímat jako určitý vzkaz státu, že v budoucnu nastane větší problém s důchody, než si nyní připouštíme, a že to není dobré podceňovat. Proto je vhodné si na penzi vytvořit dostatečnou finanční rezervu,“ podotýká Roman Kroupa. V případě těchto smluv pro nezletilé je možné vybrat jednu třetinu uspořené částky (bez státních příspěvků, které na účtu zůstávají) v 18 letech věku a nadále do budoucna spořit. V takovém případě ale musíte dítěti spořit minimálně 10 let, jinak nebude tento výběr možný.
U doplňkového penzijního spoření není ovšem možné jako v minulosti zvolit si už v dřívějším věku vyplácení 50 procent formou výsluhové penze, ale vždy je třeba čekat na zmíněný věk 60 let a odspoření 120ti měsíců. Peníze z doplňkové penzijního spoření mohou být v případě úmrtí vyplaceny pozůstalým buď v rámci dědického řízení, nebo si můžete ve smlouvě předem určit, kdo konkrétně na ně bude mít po vaší smrti nárok (včetně státních příspěvků). Podmínkou ovšem je, aby daný člověk spořil minimálně 120 měsíců a dosáhl hranice 60 let věku. Pokud toto pravidlo není splněno, pozůstalí dostanou vyplaceny peníze bez státních příspěvků.
Další nespornou výhodou doplňkového penzijního spoření může být výplata renty po dobu tří nebo deseti let namísto jednorázového vyrovnání. Díky tomu můžete inkasovat v součtu víc finančních prostředků, protože se zbylé peníze stále zhodnocují a také odpadá jak 15procentní zdanění příspěvků zaměstnavatele při výplatě renty po dobu tří let, tak i daň z výnosu v případě výplaty renty po dobu minimálně deseti let.
Pro správné sjednání doplňkového penzijního spoření, volby strategie a dalších parametrů je vždy vhodné obrátit se na finančního poradce, který vám bude nápomocen nejen s jeho výběrem, ale i s jeho konkrétním nastavením.