Když přijde řeč na investování peněz, většina lidí si vybaví hlavně akcie. Velmi zajímavý investiční prostředek ale představují i korporátní dluhopisy. Abyste díky nim zhodnotili vaše úspory, nemusíte být hned ostřílený spekulant nebo zámožný podnikatel. Z jejich výnosů si může přilepšovat téměř každý, kdo disponuje volnými prostředky. Existuje ale několik věcí, které se vyplatí zvážit, než začnete. A také pár zlatých pravidel, kterých byste se při investování měli držet.
Co jsou dluhopisy
Dluhopisy patří mezi cenné papíry. Vydává je společnost, která potřebuje získat určitý kapitál. Pokud si od ní dluhopis zakoupíte, obdržíte její závazek vyplatit vám v určeném termínu dlužnou částku včetně výnosů.
Čas, kdy vaše peníze i s úrokovým výnosem dostanete zpět, se u každého dluhopisu liší v závislosti na datu splatnosti konkrétní emise. Frekvence výplaty úrokových výnosů neboli kupónů bývá například čtvrtletní, pololetní či jednou za rok až do konce splatnosti emise. Vzácně můžete narazit i na dluhopisy s měsíčním výnosem.
Výjimku představují dluhopisy diskontované (zero bond). Společnosti je prodávají za nižší nominální částku, než jakou představuje celkový dluh. Výnos nezískáváte po určitých obdobích, ale až na úplném konci. Pak vám ale společnost vyplatí vyšší sumu, než za jakou jste od ní cenný papír pořídili.
Když například nakoupíte diskontovaný dluhopis se splatností za tři roky ve výši 100 000 Kč a výnosem 5,57 % p.a., získáte ho za částku 85 000 Kč. Na konci vám ale bude vyplacena suma 100 000 Kč.
Jste připraveni investovat?
Nechcete, aby vaše peníze jen tak ležely v bance? Poohlížíte se po možnostech, jak lépe svůj kapitál zhodnotit v čase? Pokud disponujete volnými prostředky a víte, že je v horizontu tří až pěti let nebudete potřebovat, koupi dluhopisů zvažte. Můžete si tím diverzifikovat vaše portfolio.
Nejprve ovšem realisticky zhodnoťte vaši ekonomickou i životní situaci a určete, kolik prostředků můžete nyní investovat. Ujistěte se, že disponujete také penězi, které lze v případě nutné potřeby kdykoliv využít. Vždy byste měli mít rezervu na nenadálé životní situace, které občas potkají téměř každého. Dobrou strategií je rozdělit vaše finanční prostředky na tři až čtyři hromádky, a to v horizontech dostupnosti krátké, střední a dlouhé likvidity.
Nikdy neinvestujte veškeré své volné finanční prostředky. A vždy myslete na dostatečnou rezervu. Investici rozhodně nepovažujte za prostředek, jak si ji teprve našetřit.
„Každý by si měl ponechat stranou takový dostatek peněz, aby zvládl bez problémů hradit veškeré své výdaje po dobu alespoň šesti měsíců. V průběhu času může nastat mnoho neočekávaných situací jako ztráta práce, zdravotní obtíže, nenadálé opravy a další velké výdaje. To vše dokáže otřást rodinnými úsporami. Vyčleňte si proto nejprve nutné prostředky na zajištění všech vašich potřeb a investujte až to, co zbyde,“ radí Roman Kroupa ze společnosti DataLife.
Kolik dluhopisy vynáší
Výnosy z dluhopisů mohou přinést zajímavé přilepšení k vašemu měsíčnímu standardu. Určitě ale nečekejte, že se z vás díky nim přes noc stane boháč.
„Investice rozhodně nefunguje jako výhra v loterii. Spíše se dá přirovnat k efektu sněhové koule. Když dnes uplácám malou kuličku a budu ji před sebou dostatečně dlouho válet, postupně z ní mohu postavit základ pro velkého sněhuláka. Stejné je to i s koupí dluhopisů. Jedná se o postupné zhodnocování prostředků, které pak pro vás pracují jako neviditelný zaměstnanec a přináší vám benefit nad rámec běžného výdělku,“ vysvětluje Roman Kroupa.
Zajímá vás, jak takový výnos vypadá v reálných číslech? Pojďme si to ukázat na konkrétní situaci. Představte si, že se rozhodnete investovat třeba 100 000 Kč. V závislosti na typu dluhopisu vám pak z vaší investice každé čtvrtletí, půlrok nebo rok poplyne výnos. Ten při zhodnocení 6 % p.a. (ročně) a po odečtení 15% srážkové daně činí 5,1 %. Z toho vyplývá, že každý rok získáte 5 100 Kč navíc.
Jak vidíte na našem příkladu, nejedná se o žádné astronomické sumy. Spíše zajímavé přilepšení, které vám po pár letech může zaplatit třeba pěknou dovolenou. A tu vám peníze, na které jen sedá prach v bance, rozhodně nepřinesou.
„Prostředky uložené v bance pouze na běžných účtech jen znehodnocuje inflace, která snižuje hodnotu vašich peněz pro další roky. V jednoduchosti se tedy dá říci, že pokud s penězi nebudete pracovat, nezajistíte si jejich stejnou kupní sílu i do budoucna. Po čase si za ně pořídíte mnohem méně, než si můžete koupit nyní,“ dodává Roman Kroupa.
Mohu se stát úspěšným investorem?
Stereotypní obraz zdatného investora, který nám servírují filmy hollywoodské produkce, často nemůže být dál od pravdy. Ve světě investic nekralují pouze draví hráči v luxusních oblecích, kteří s úsměvem proplouvají nástrahami finančního trhu.
V reálném životě se do investic s úspěchem pouštějí zcela obyčejní lidé. Najdete mezi nimi maminky na mateřské, podnikatele i důchodce. Mohou disponovat miliony, ale také pár desítkami tisíc korun.
„Základním předpokladem úspěchu je střízlivé posouzení vlastní finanční situace a také povahy. Investování se určitě nehodí pro osoby, které snadno podléhají emocím,“ říká Roman Kroupa a doplňuje: „Správný investor musí umět zvládnout určitou míru investičního rizika. Komu by se nelíbilo těšit se na výnos. Pokud se pak ale každou noc budíte hrůzou z případné ztráty, nestojí to za to. Mezi hlavní ctnosti investora patří především trpělivost a chladná hlava.“
Nástrahy dluhopisů a jak se jim vyhnout
Odolný charakter vás ochrání od nadměrného strachu, ale určitě ne od rizik samotných. Bezhlavě se jim vystavovat vám nepřinese nic dobrého. Vyhrává rozvážný přístup.
Diverzifikace
První dobrá rada říká, abyste nikdy nesázeli vše na jednu kartu. Snažte se diverzifikovat. V praxi to znamená nedávat veškeré prostředky pouze do jednoho projektu. A to bez ohledu na to, jak skvělý a rentabilní se v danou chvíli zdá.
„Stačí se podívat na aktuální situaci způsobenou pandemií koronaviru. Někteří podnikatelé museli svůj provoz přerušit nebo úplně zavřít. I mnoho zdravých společností najednou čelí problémům s vyplácením mezd a plněním základních závazků. Vaše peníze proto raději rozdělte a nechte je pracovat nezávisle na sobě,“ radí Roman Kroupa.
Dluhopisy s vyšším rizikem
Na současném finančním trhu najdete dluhopisy, které mají roční výnos od běžných čtyř až třeba po nadstandardních deset procent. Čím vyšší výnosy nesou, tím větší bývá obvykle jejich rizikovost. Splatnost dluhopisů se většinou pohybuje v období tří až pěti let. Můžete se ale setkat i s dlouhodobými dluhopisy se splatností nad pět let.
U vysoce úročených dluhopisů opatrnosti nikdy nezbývá. Desetiprocentní výnos na tříletém dluhopisu znamená, že na konci získáte krásných 30 % navíc. To zní báječně. Na druhou stranu to také znamená, že váš dlužník musí danou částku nějakým způsobem vygenerovat. Otázkou zůstává, zda toho bude schopen…
Stejná obezřetnost se vyplácí i v případě dlouhodobých dluhopisů. Čím déle trvají, tím více můžete na konci vydělat. O to ale vyšší riziko, že se změní situace a dojde k vyšší inflaci, než dokáže pokrýt výnos.
Určitě se vás nesnažíme přesvědčit, abyste se podobným investicím za každou cenu vyhnuli. Stačí k nim přistupovat opatrně a vždy se ujistit, zda investujete do něčeho, co má smysl.
Ověřte si, kam investujete
Společnosti se k vydání dluhopisů obvykle odhodlají ve chvíli, kdy potřebují získat prostředky na určité projekty, ale nechtějí financování řešit s bankou. Vedou je k tomu různé důvody.
Některé firmy se tak jen snaží vyhnout zdlouhavým bankovním procesům, jiné odmítají ručit veškerým majetkem. Další vytloukají klín klínem. Získané prostředky neinvestují, ale používají na vyplácení původních dluhů. Jejich dluhová bublina se pomalu nafukuje a jednoho dne zákonitě praskne.
Snažte se proto vždy dobře zjistit, do jaké společnosti investujete. Dokázala by ustát případný propad ekonomiky? Do jakých typů projektů vkládá peníze? To jsou zásadní otázky, na které byste vždy měli znát odpovědi.
První investiční kroky
Investování do dluhopisů přináší řadu výhod a některé nevýhody. Pokud jste trpěliví a nevadí vám neměnné datum splátky, může pro vás jistě být skvělou volbou. Odměnou vám bude přesně definovaný výnos, na který se po skončení emise můžete těšit.
Zajímají vás investice do dluhopisů, ale váháte, zda se vám vyplatí?
Chtěli byste s někým probrat vaši situaci a možnosti?
Potřebujete poradit s prvními kroky?
Obraťte se na nás!
Naši experti vám v džungli investic rádi pomohou najít správnou cestu.
… DataLife, jsme tu pro Vás.